Hobby horsing je koníček s gymnastickými prvky, který využívá hobby koně . Pohybové sekvence podobné těm v parkurovém skákání nebo drezuře jsou částečně simulovány v kurzech, bez použití skutečných koní. Účastníci využívají převážně vlastnoručně vyrobené hobby koně. 

Tento koníček byl představen širší veřejnosti prostřednictvím filmu Selmy Vilhunen z roku 2017 Keppihevosten vallankumous ( Revoluce koní ), který získal v roce 2017 dvě ceny na filmovém festivalu v Tampere .

Ve Finsku, zemi původu tohoto koníčku, se kromě regionálních soutěží pořádá každoroční mistrovství republiky. Tento sport, který lze klasifikovat jako zábavný a trendový koníček, je oblíbený zejména u dívek a mladých žen ve věku od 12 do 18  let  a získává na popularitě i mimo ostatní severské země v jiných částech Evropy. .

I když tento koníček může být „skutečnými jezdci“ vnímán spíše jako dětská zábava, Fred Sundwall, generální sekretář Finské jezdecké federace, jej vnímá pozitivně: „Myslíme si, že je prostě úžasné, že se hobby horsing stal populárním fenoménem.“ „Dává dětem a teenagerům, kteří nemají koně, šanci s nimi komunikovat mimo stáje a jezdecké školy.“ 

V článku z roku 2022 v britském jezdeckém časopise Horse & Hound se uvádí, že ve Spojeném království se hobbyhorsing koná příležitostně jako nová charitativní sbírka nebo akce Pony Clubu , ale že „soutěže koní v hobby horsingu budou pravděpodobně  vnímány jako zábava  než jako vážná soutěž“. Koníček se do Austrálie rozšířil od roku 2016. 

Hobby koně 

Většina hobby koní je šitá ručně. Bývají vyrobeny ze dvou polovin hlavy, které mají na spodní straně otvor, uprostřed pruh a vyplněné vycpávkovou vlnou. Hlava je nasazena na tyči, podobně jako násada od koštěte. Mnoho hobby horsemanů stále navrhuje své hobby koně ve stylu jezdeckého sportu s prvky jako jsou třmeny, poprsníky, ohlávky, otěže a čabraky.

Zdroj: Wikipedie